Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Aktuální počasí

Počasí dnes:

23. 1. 2022

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť, od 400m srážky sněhové. Denní teploty 0 až 4°C. Noční teploty 0 až -4°C.

Přehrát/Zastavit Další

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Výchozí stav (nulová varianta)


Logo EU

 

V současné době žije v obci 1369 obyvatel a jejich počet se rok od roku neustále zvyšuje. S tím, jak se zvyšuje počet obyvatel, přibývá i počet žáků v obci. V obci se nachází základní škola, kde na prvním stupni s 1.-5.ročníkem je vyučováno průměrně kolem 85 žáků a mateřská škola se 45 dětmi. Základní školu v Dolní Lhotě ovšem nenavštěvují jen místní děti, ale je i spádovou školou pro obec Čavisov a Zátiší, kde ZŠ nejsou. Z těchto obcí zde za vzděláním dojíždí kolem třiceti dětí. V současné době obec Dolní Lhota disponuje pro volnočasové aktivity občanů obce tělocvičnou při ZŠ, která poskytuje zázemí pro sporty jako jsou badminton, volejbal, dále jsou zde nabízeny služby jako je sauna nebo masáže. Primárně tělocvična slouží žákům základní školy a v odpoledních a večerních hodinách a o víkendech je pronajímána za stanovené poplatky zájemcům o výše uvedené sporty. V obci se dále nachází fotbalové hřiště při TJ Sokol Dolní Lhota a tenisové kurty, které jsou však přístupny jen členům TJ. Navíc je hřiště situováno mimo vesnici.

Nově plánované zařízení volnočasových aktivit bude sloužit všem menším dětem, mládeži, ale i občanům obce, kteří hledají zázemí pro aktivity jako jsou např. organizování her, soutěží, posezení u ohně,... Dále zde budou možnosti sportovního vyžití pro zájemce o ping-pong, nohejbal, volejbal, basketbal, streetball, floorbal a malou kopanou. Díky kvalitnímu povrchu bude víceúčelové hřiště možno využívat i v zimě – bruslení a hokej. V rámci herní sestavy "Dolní Němčí" zde budou herní prvky jako šplhací tyč, skluzavka, řetízkový výstup, síťový most a lezecká stěna. Zařízení bude sloužit v dopoledních hodinách pro potřeby ZŠ Dolní Lhota a od 15 hod. jej budou také využívat děti místní mateřské školy. Zařízení bude koncipováno i pro handicapované občany. Zařízení pomůže vyplnit volný čas dětí, mládeže, ale i jejich rodičů a prarodičů. Pomůže rozvinout jejich pohybové schopnosti a napomůže tak k lepšímu rozvoji jejich osobnosti než čas strávený doma u televize a na počítači. Toto zařízení bude dostupné všem bezplatně (jedná se o projekt negenerující příjmy), což je taky silný motivační prvek. Vyplní také prostor v letní sezóně, kde v obci podobné zařízení k trávení volného času není. Při návrhu tohoto zařízení byl kladen důraz na kvalitu a účelnost, o čemž svědčí i velká promyšlenost jednotlivých herních a sportovních prvků. Zařízení se bude nacházet přímo v centru obce a bude mít využití nejen v letní sezóně, ale bude využíváno v průběhu celého roku.

Obec Dolní Lhota počítá s rozvojem bytové výstavby cca 554 rodinných domků, ve spádové obci Čavisov se počítá s nárůstem cca 185 rod. domků. Z čehož jednoznačně vyplývá, že počet obyvatel obou obcí bude do budoucna stále narůstat.

V nulové variantě by toto hřiště nebylo realizováno, čímž by zde vznikla mezera na straně poptávky po takovémto typu zařízení ze strany všech občanů obce, jak těch nejmenších, tak i těch starších. Prioritním zájmem obce je zachování venkovského rázu a udržení stávajících obyvatel obce, což bez zajištění určitého standardu pro obyvatele není možné. Vzhledem k zájmu obyvatel o bydlení v obci lze předpokládat do budoucna, že současné zázemí bude časem nedostačující a obec bude muset tuto situaci řešit. Protože obec Dolní Lhota je menší obcí, bez přispění peněz z evropských fondů by takovýto typ zařízení nemohla realizovat z vlastních finančních prostředků.

Marketingový průzkum, který byl proveden v obci jednoznačně ukazuje, že o takovýto typ zařízení je ze strany občanů velký zájem. V současné době se na tomto prostranství nachází pouze travnatá plocha bez jakýchkoliv sportovních či herních prvků.

Hřiště

Plocha, na které bude hřiště umístěno – současný stav

Údaje o projektu
Název projektu Výstavba zařízení volnočasových aktivit v obci Dolní Lhota
Zahájení projektu 14. 9. 2006
Ukončení projektu 30. 6. 2010
Celkové způsobilé výdaje projektu 5 528 686,51 Kč
Požadovaná dotace 5 114 035 Kč
Místo realizace Česká republika, Moravskoslezský kraj, Dolní Lhota, okres Ostrava
Umístění stavby k.ú. Dolní Lhota, p.č. 5/1
Vlastník pozemku obec Dolní Lhota

 

Žadatel využije průběžné financování projektu.