S dotazy, které se týkají sociální oblasti se můžete obracet na sociálního pracovníka Magistrátu města Ostravy, oddělení sociální práce a metodiky,
pana Mgr. Petra Habrama
Telefon: +420 599 443 847
Mobil: +420 602 139 508
Email: phabram@ostrava.cz
Na webu Sociální věci Ostrava!!! byl uveřejněný článek se základními informacemi o dávkách, které jsou určené na úhradu nákladů spojených s bydlení. Prostřednictvím prokliků se čtenáři mohou dostat k podrobnějším informacím.
Kompletní nabídku pomoci ze sociální oblasti naleznete na webu Statutárního města Ostrava v odkazu zde.
Jste osobou se zdravotním postižením? Nebo máte ve svém okolí někoho zdravotně postiženého? Stát kompenzuje často celoživotní společenské znevýhodnění, které může být se zhoršeným zdravotním stavem spojené, různými výhodami, slevami a úlevami. Jejich přehled najdete v novém rozcestníku na webu Sociální věci Ostrava pod odkazem:
Poradenství nejen v této věci Vám poskytnou sociální pracovníci. Pro kontakt na sociálního pracovníka ve Vaší obci se obraťte na obecní/městský úřad nebo zavolejte bezplatnou linku SOCIOPOINT 800 700 650, kde Vám kontakt předají.
Pečujete doma o svou blízkou osobu? Nemusíte na to být sami. Můžete využít praktických průvodců a rádců, podpůrných a svépomocných skupin nebo pomoci sociálních služeb. Přehled možností, které Vám můžou pomoci v péči a s péčí najdete na webu Sociální věci Ostrava pod tímto odkazem:
https://socialniveci.ostrava.cz/pecujete-o-svou-blizkou-osobu-nemusite-na-to-byt-sami/
S výběrem vhodné sociální služby nebo s dalšími tématy, které Vás v této souvislosti napadají, Vám poradí sociální pracovníci. Pro kontakt na sociálního pracovníka ve Vaší obci se obraťte na obecní/městský úřad nebo zavolejte bezplatnou linku SOCIOPOINT 800 700 650, kde Vám kontakt předají.
Aktuální informace ze sociální oblasti k 1.1.2024.pdf Typ: PDF dokument, Velikost: 319.17 kB
Magistrát města Ostravy připravil přehled aktuálních informací o změnách v organizaci správy sociálního zabezpečení a v systému posuzování zdravotního stavu. V případě zájmu najdete veškeré podrobnosti na odkazu:
Průkaz osoby se zdravotním postižením
Příspěvek na úhradu potřeb dítěte
Příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla
Zaopatřující příspěvek opakující se
Zaopatřující příspěvek jednorázový
Žádost o podporu v nezaměstnanosti
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Proč je v životě dítěte důležitých prvních 1 000 dní
Mozek malých dětí se vyvíjí neobyčejnou rychlostí. Prvních 1 000 dní života dítěte se někdy označuje jako „okno možností“. Co dítě v tomto období vnímá a zažívá, významně ovlivní jeho další život. A právě na maximální podporu dětí v nejranějším dětství cílí služba RANÁ PÉČE.
V období do tří let jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují nejlépe rozvinout náhradní mechanismy i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje určitý hendikep. U nejmenších dětí je škoda každého dne, kdy dítě nezískává vhodné podněty a nemůže se rozvíjet.
Profesionální pomoc rané péče
Na odbornou podporu dětí se zrakovým postižením nebo s ohroženým vývojem v raném věku, tedy od narození do 7 let, se zaměřuje ostravská pobočka Společnosti pro ranou péči. Pracovnice rané péče dojíždějí za rodinami domů v celém Moravskoslezském kraji a ukazují rodičům, jak co nejvíce podpořit vývoj dítěte. Přivezou vhodné pomůcky a hračky, které rodině zapůjčí, doporučí, jak s dítětem komunikovat, jak upravit domácí prostředí. Jsou podporou pro rodiče: vyslechnou, poradí, nasměrují na další odborníky. Pomůžou zorientovat se v nové situaci a poskytnou potřebnou podporu tak, aby rodina situaci po narození dítěte se zrakovým hendikepem zvládla a mohla žít naplněný a co nejradostnější život. Služba raná péče je pro rodiny bezplatná.
„Raná péče nám pomohla v mnoha směrech. V první fázi, když začínáte svou cestu s dítětem, které má nějaké zdravotní limity nebo vyšší potřeby, oceníte hlavně konkrétní pomoc od rané péče, jako jsou praktické rady, jak s dítětem pracovat. Může se jednat o ukázky zrakové stimulace, ergoterapie, půjčování pomůcek, informace ohledně možnosti finanční podpory, jako je třeba příspěvek na péči nebo podpora různých nadací. Výhoda je, že poradkyně mají velmi široký záběr a zkušenosti z různých rodin a dokážou vám ukázat možný směr tam, kde hledáte a tápete,“ komentuje maminka, která ranou péči využívala. A dodává: „Když se člověk vyhrabe ze všech praktických starostí, pořád mu zůstanou tíživé a bolestivé myšlenky, které není čas probrat s lékaři, není chuť probírat s přáteli a není síla probírat s nejbližšími. Tady je pak skvělé, když přijede poradkyně, která vaše dítě zná a ví, o čem mluvíte. Nebude před vámi mávat diagnózami a tabulkovými prognózami jako lékař, ale ani nebude předstírat, že žádný problém vlastně neexistuje, že dítko je přece šikovné, jak to říká jeho babička. A i za tu možnost chápajícího a upřímného sdílení patří poradkyním rané péče velký dík.“
Máte-li pochybnosti o správném vývoji vašeho dítěte a chcete se poradit, všechny potřebné kontakty naleznete na www.ranapece.cz/ostrava
Máte v rodině nebo ve svém okolí člověka, který hůře slyší?
Chcete vědět, jaké existují kompenzační pomůcky a k čemu slouží? Potřebujete vyřídit sluchadlo a nevíte, zda máte nárok na finanční příspěvek, a jak žádost o něj vyřídit?
Organizace Tichý svět, o. p. s., která má kontaktní místo i v Ostravě, poskytuje zdarma podporu lidem se sluchovým a kombinovaným postižením po celé ČR, včetně Moravskoslezského kraje. Klienty podporuje například ve vyřizování finančních příspěvků, invalidních důchodů, průkazů ZTP či pořizování kompenzačních pomůcek. Své služby nabízí nejen neslyšícím, ale i osobám, které o sluch přišly náhle či lidem s postupnou ztrátou sluchu.
Pro konzultace a další informace se můžete obrátit na Mgr. Bc. Alenu Hegerovou.
e-mail: alena.hegerova@tichysvet.cz
telefon: 702 158 110
Každé úterý a čtvrtek od 9 do 16 hodin na adrese: Zeyerova 110/12, Ostrava 702 00.
Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s.,
vzniklo v roce 1990 jako občanské sdružení Federace rodičů a přátel sluchově postižených, o.s. V roce 2013 se toto občanské sdružení transformovalo v obecně prospěšnou společnost Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., které nabízí komplex vzájemně navazujících služeb pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením z celé České republiky – sociální služby (raná péče, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, odborné sociální poradenství), informační a vzdělávací služby a kulturně osvětové činnosti.
Historie Centra pro rodinu a sociální péči z.s.
Centrum pro rodinu a sociální péči vzniklo v roce 1993 v Ostravě a v současné době nabízí aktivity i služby v rámci celého Moravskoslezského kraje.
Prvopočátky činnosti jsou datovány ještě do období před listopadem 1989. V této době několik manželských párů pociťovalo silnou potřebu rozvíjet a upevňovat své manželské a rodinné vztahy na základě křesťanských hodnot a začaly na tomto poli rozvíjet různé aktivity.
Za dvě desetiletí se organizace mnohonásobně rozrostla od ryze dobrovolnických aktivit, bez prostor a prostředků, až do dnešní podoby se zhruba 50 zaměstnanci (díky některým krátkodobým úvazkům je počet pohyblivý) a mnoha desítkami nejrůznějších aktivit, programů a sociálních služeb. Centrum bylo v dubnu roku 1993 registrováno na Ministerstvu vnitra „…jako dobrovolné sdružení osob, skupin a aktivit, které se angažují v oblasti řešení manželské, rodinné a sociální problematiky“ se sídlem v Ostravě. Podle původních stanov je hlavním cílem jeho činnosti: „…morální a duchovní obroda, prohloubení a upevnění manželství a rodiny jako základu zdravé společnosti.“ A dále pak zejména „…podílet se na přípravě mladých lidí na manželství a rodičovství, pomáhat manželům k prevenci a k zvládnutí možných krizových stavů v rodině, zajišťovat poradenskou službu zaměřenou na pomoc při řešení již vzniklých problémů v životě rodin i jednotlivců, podporovat (a rozvíjet vlastní) sociální programy pro potřebné rodiny i jednotlivce.“ Původními aktivitami jsou prorodinné projekty, které se postupně vyprofilovaly a došlo i k upřesnění ve stanovách, včetně rozšíření o vzdělávání.
Na počátku roku 2002 došlo k rozšíření aktivit o Projekt VÝZVA, v němž postupně vznikly čtyři sociální služby pro rodiny, které pečují o dítě či mladého člověka s těžkým zdravotním postižením. Od té doby nastal prudký rozvoj aktivit, programů a služeb, které se dosud rozrůstají svým počtem i objemem. V dubnu roku 2005 pak pod střechu CPR zakotvily aktivity Klubu ÁMOS, což byla celá řada interaktivních projektů a aktivit (výstavy, dny řemesel, Muzeum na kolečkách apod.), které využívaly školy, rodiny a široká veřejnost nejen z Ostravy, ale i z dalších měst v ČR. O deset let později, od dubna 2015, bylo provozování Klubu Ámos pod tlakem nepříznivé ekonomické situace pozastaveno a ukončeno. Původní aktivity a programy, se kterými organizace začínala, se ve velké míře stále zachovávají a rozvíjejí soustředěné do Střediska RODINA. Je také zajímavé zmínit, že řada aktivit k nám byla přenesena (s menší či větší aktualizací) ze zahraničí, namátkou Manželská setkání – Finsko, Manželské večery – Anglie, Kurz efektivního rodičovství – Kanada, Škola partnerství – Slovinsko apod. Aktivity CPR svou působností v současné době pokrývají široké spektrum rodin a jednotlivců, od malých dětí přes manželské páry až po seniory. Všechny tyto aktivity mají za sebou mnohdy dlouhé a nelehké období vývoje, ve kterém bylo nutné potýkat se s nejrůznějšími problémy. Stojí za nimi tým lidí, kteří svým nadšením a nasazením dokázali vykonat obrovský kus práce a vytvořit fungující občanské sdružení.
Webové stránky centra - www.prorodiny.cz
Centrum sociálních služeb Ostrava o.p.s.
Hlavním posláním je zabezpečit poskytování kvalitní podpory a pomoci lidem při zvládání obtížných životních situací.
V přiložených letácích naleznete informace k dodavateli poslední instance a možnosti příspěvků úřadu práce spojené s růstem cen energií.
Můžeme si dovolit umírat doma?
Péče o nevyléčitelně nemocného v poslední fázi života je možná i v domácích podmínkách. Díky podpůrným organizacím na to nezůstanete sami.
Mobilní hospic Ondrášek umožňuje nevyléčitelně nemocným dospělým i dětem umírat v kruhu svých blízkých, doma. Naše služby jsou pro pacienty zdarma. Ulevujeme pacientům a jejich rodinám od potíží, ať už fyzických nebo psychických, které onemocnění v závěru života přináší. Pracujeme v multidisciplinárním týmu, který poskytuje specializovanou paliativní péči. Tým tvoří lékaři, sestry, sociální pracovnice, fyzioterapeut, psycholog a duchovní. Z naší základny v Ostravě vyjíždíme každý den do terénu, tedy za pacienty domů. Všichni naši pacienti a jejich rodiny mají k dispozici pohotovostní číslo, na které se dovolají 24 hodin denně. Mobilní hospic Ondrášek působí i na území vašeho města. Nebojte se nás kontaktovat.
V současné době MH Ondrášek spouští také kampaň s názvem DOMA., pomocí které chceme říci, že je možné strávit poslední chvíle doma a že existují služby, které vám pomohou. Kampaň proběhne od 9. do 15. října a více informací se dočtete na facebookové události „DOMA. Týden pro Mobilní hospic Ondrášek“.
Kontakty: Mobilní hospic Ondrášek, o.p.s., Gurťjevova 11, Ostrava – Zábřeh, tel: 725 409 411. Více informací lze najít na www.mhondrasek.cz nebo na facebookovém profilu.
Více informací na webu společnosti www.ranapece.cz/ostrava
Čím dříve se rodiny, kterým se narodí dítě se zrakovým postižením o službě rané péče dozvědí, tím lépe, protože právě v nejranějším věku dítěte jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují rozvíjet náhradní mechanismy i u dětí, jejichž vývoj v určitě oblasti vykazuje vážný handicap.
Sociální služba rané péče je určena pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením nebo ohroženým vývojem z důvodu zdravotního stavu.
> AlFi Ostrava Typ: PDF dokument, Velikost: 173 kB
> SD Salome Typ: PDF dokument, Velikost: 175.43 kB
> Raná péče Typ: PDF dokument, Velikost: 624.54 kB